Domácí barbecue omáčka recept

Apetit Recepty

Suroviny na recept

4 stroužky česnek
1 ks cibule
1 lžíce brusinková zavařenina
1 ks bobkový list
1 lžíce jablečný ocet
500 g rajčatové pyré
2 lžičky worchesterová omáčka
60 g třtinový cukr
podle chuti
1 špetka sůl
1 špetka mletý černý pepř
podle potřeby
3 lžičky olivový olej

Postup přípravy receptu

  1. Když už se člověk piplá s masem a frity, udělá si jahodový shake, tak vyrobit si k tomu dobré namáčedlo, tedy dip, už není takové martirium. Tentokrát to bude oblíbená barbecue, tedy BBQ.

  2. Cibuli a česnek oloupeme a nakrájíme nadrobno. Na rozpálenou pánev dáme olivový olej a nakrájenou cibuli. Po chvilce přidáme i česnek a obojí osmažíme dozlatova. Pozor, ať nepřepálíme - raději méně, než z toho vytvořit černou kremaci. Tmavé je dobré, ale černé je hořké. Snížíme plamen, přidáme třtinový cukr a lehce promícháváme, až se cukr začne měnit na karamel.

  3. To je ten správný okamžik na deglazování barbecue omáčky. Lehce zvýšíme teplotu a za stálého míchání přidáme ocet, který necháme vypařit minimálně na polovinu původního obsahu. V té chvíli přidáme worchesterovou omáčku a rajčatové sugo (povařené rajčatové pyré s trochou česneku). Použijeme ideálně balené rajčatové pyré, nebo konzervovaná loupaná rajčata. Pokud by se vám zdálo, že barva pyré není dost tmavě červená, bylo tedy děláno z málo dozrálých rajčat, přidáme rajský protlak. Pokud je omáčka už teď příliš hustá, přidáme deci horké vody.

  4. Omáčku necháme na mírném plameni probublávat, vmícháme brusinkovou zavařeninu nebo sladší rybízovou, osolíme a trochu opepříme, přidáme bobkový list a stále kontrolujeme, aby se omáčka nezačala připalovat. Pozor, při redukování omáčka ráda prská a zašvihá půlku kuchyně.

  5. Správný čas pro odstavení nastává ve chvíli, kdy konzistence připomíná horký právě uvařený pudink. V této chvíli musí pánev z plamene pryč a pokud má několikavrstvé dno, pak je lepší dát ji na chladnější místo. Důkladně rozmixujeme, necháme dovychladnout, přetáhneme potravinářskou fólií a do druhého dne necháme v chladu. Taktéž se dá barbecue omáčka případně natankovat do lahví a zavařit. Druhý den je omáčka skvělá, ale není problém ji konzumovat hned po vychladnutí.

  6. Domácí barbecue omáčka se jednoznačně hodí ke grilovanému masu a zelenině, skvělá je i jako dip pro frity a hranolky všeho druhu.


Líbí se vám recept? Sdílejte tento skvělý recept!