Sirup z květů černého bezu za studena recept
Apetit ReceptyPostup Sirup z květů černého bezu za studena recept
Postup přípravy receptu
-
Kromě uvedených ingrediencí budeme dále potřebovat 2 třílitrové nebo pětilitrové sklenice, nůž, plastový trychtýř, čisté plátno, 6 litrových lahví (například od Jupí šťávy), nebo 12 x 0,5 l láhev (třeba od piva), 6 kusů (nebo 12 kusů korkových zátek (úplně obyčejné těsní nejlépe) a hrnec na sterilování (stačí obyčejný velký hrnec, nebo se dá sterilovat v troubě apod.) Já používám na nakládání, přelévání, ukládání a sterilování potravin a nápojů pouze skleněné nádoby, protože jsou 100% nezávadné a odzkoušené jako nejlepší.
Sterilujeme jednu třílitrovou sklenici, necháme vyschnout a vychladnout, potom uzavřeme hrdlo. Já nemám víčka, používám potravinářskou fólii a vyrazíme na sběr. Cca 40 kusů rozkvetlých květů bychom měli najednou najít na jednom velkém nebo dvou menších bezových keřích. V rámci dobrého zacházení s tím, co nám z přírody zbylo, bychom neměli keři sebrat více než polovinu květů, aby mohl ve svém cyklu pokračovat, vždyť zbytek si můžeme sesbírat po dozrání. Takový bezinkový likér ze zralých bezinek je také zdravý a vydrží déle.
Květy trháme rovnou do sklenice. Snažíme se je moc neoklepávat, ať z nich neopadá pyl. Toho chceme co nejvíce v naší šťávě. Až nasbíráme potřebné množství, sklenici opět zavřeme, aby nám tam nenapadal prach a zvířátka a hurá domů.
Dáme vařit 3 litry pitné vody a necháme ji mírně vařit pár minut, abychom s jistotou zabili všechny bakterie. Citrony pečlivě vydrbeme, nakrájíme na kolečka, zbavíme pecek, hodíme ke květům a přisypeme kyselinu citronovou. Teď už jen musíme počkat, až převařená voda vystydne (odklopená, nedávat pokličku) na teplotu dětského (miminkovského) jídla.
Touhle vodou zalijeme květy do půli sklenice. Pak si vezmeme nějaké šikovné udělátko, já používám dřevěné drtítko na mochito, ale postačí velká dřevěná vidlička či něco podobného. Jemně mačkáme a mícháme citron s květy tak dlouho, dokud neoddělíme vnitřky citronů od kůry. Poté dolijeme zbytek vody, poctivě zamícháme a hrdlo překryjeme čistým plátnem, aby vše při chladnutí dýchalo a při teplotě 15 - 20 °C necháme louhovat 24 hodin.
Já po čtyřech hodinách vylovím citronovou kůru a přitom řádně zamíchám. Nestalo se mi, že by šťáva zhořkla. Kůru z citronů nemusíme vyhazovat, zkusíme ji po naložení kandovat v cukru.
Cca za 24 hodin od naložení si vysterilujeme nejdříve druhou sklenici a potom láhve. Já do vroucí vody před použitím na chvíli ponořím i trychtýř, plátno na cezení a míchátko (jen pro jistotu). Vezmeme druhou třílitrovou láhev (sterilovanou, suchou a vychladlou) a přes trychtýř vyložený vyždímaným plátnem do ní přecedíme naši šťávu. Pevný podíl (květy bezu a citron) pečlivě vymačkáme.
Pro nedočkavce, co ochutnali a přijde jim to moc kyselé. Uvědomte si, že ve výsledku toho má být dvakrát tolik a ještě to má být sirup (koncentrovaný), takže klid a pokračujeme. Po 24 hodin by šťáva neměla kvasit. Pokud se nám dělá nahoře pěna, začal proces kvašení. Pěnu sesbíráme a pokračujeme. Šťáva bude zdravější, ale musí se rychle spotřebovat.
Tip: Recept na maso v bezovém těstíčku. Vybereme nejtlustší stonky, zbytek (vymačkané květy s citronem) pokrájíme nadrobno, dokořeníme a přidáme do těstíčka, ve kterém obalíme kousky masa, které pak opečeme.
První třílitrovou láhev pečlivě vypláchneme, já používám vařící vodu a poté do ní zpět přelijeme část naší šťávy tak, aby v obou třílitrových sklenicích bylo přibližně stejně. Do každé ze sklenic přidáme 1,5 kg cukru krystal nebo třtinového cukru a mícháme do úplného rozpuštění asi 5 minut.
Plníme do sterilovaných, suchých a vychladlých lahví, zašpuntujeme a uložíme do sklepa nebo podobného prostoru naležato jako víno. Sirup vydrží přes rok, ale asi ho také vypijete dříve jako my. Z téhle várky vyrobíme cca 6 litru sirupu, ve kterém je zachováno maximum zdravého, co jde.
Sirup z květů černého bezu za studena můžeme užívat preventivně podle chuti jako šťávu. Při nachlazení užíváme třikrát denně 1 lžíci do čaje, ale ne vařícího, přidáme, až bude mít čaj pitelnou teplotu.